Основи менеджменту (2014)
14.2. Керівникі підлеглий
Не може бути добрим керівник, який нехтує людською гідністю підлеглих, і якщо керована ним господарська система працює справно, то значить успіх забезпечується невиправданими витратами.
Деякі керівники виправдовують грубість вимогливістю. Зрозуміло вона підтримується суспільною думкою колективу. Справедливі санкції, як правило, не викликають сумнівів і заперечень, люди правильно розуміють і схвалюють вимогливість керівника. Зовсім інша виникає реакція, коли за міру покарання беруть методи, які ображають самолюбство працівників. Керівнику негоже забувати, що його підлеглі — це підлеглі тільки по службі, що служать не йому, а загальній справі.
Керівник, який грубить підлеглим, повинен пам'ятати: можна утриматися на одному рівні добра, однак ше нікому не вдавалося утриматися на одному рівні зла. Якщо грубощі не зупинити шляхом безкомпромісної боротьби, то вони зростатимуть і ставатимуть більш витонченими.
Людина, яка наділена владою, щоденно зустрічається з багатьма людьми, в її силах захистити їх від незаслужених образ, створити їм не гірке
відчуття незадоволеності, а мажорний настрій. Банальна істина: людина унікальна і неповторна, неповторна і доля людини.
Неважко причинити їй гіркоту, але набагато складніше і порядніше в міру сил підняти її як особистість. Разом з тим бажано кожному керівнику пройнятися почуттям, яке УолтУітмен чудово висловив простими словами: "Той, хто принижує іншого, принижує мене", і завжди потрібно пам'ятати, що "проблема особистості може бути вирішена, якщо в кожній людині бачити особистість".
Бути добрим керівником значить, відноситися до людей за будь-яких обставин спокійно, витримано, не втрачаючи самообладания. Методи управління несумісні з нервовими спалахами з боку керівника, грубістю.
Кожну позитивну ініціативу і кожні позитивні зрушення в роботі слід відмічати своєчасно, всім колективом. Критикуючи підлеглих, пам'ятайте, що критика повинна виховувати. Вказавши на недоліки в роботі, не забудьте показати, як їх виправити або взагалі уникнути в майбутньому.
Не оточуйте себе "своїми" людьми, це знижує авторитет керівника, створює ворожість в групі, а це недопустимо.
Кожна людина в 99-ти випадках із 100-та не є самокритичною — навіть коли вона справді винна. Критика - безплідна насамперед тому, що спонукає людину захищатися, виправдовуватись. Вона небезпечна, бо вражає дорогоцінну людську гордість, самоповагу, породжує образу. В німецькій армії ображеному солдатові не дозволялося відразу подавати скаргу на кривдника або критично висловлюватися на його адресу. Спочатку він мав "виспатися" на своєму невдоволенні й охолонути. Якщо солдат подавав скаргу негайно, його карали. Було б не зайвим подібне застосовувати і в цивільному житті.
Той, хто припускається помилок або коїть зло, ладен звинувачувати будь-кого, тільки не себе. Необхідно пам'ятати що, критика, як і свійські голуби, завжди повертається додому.
Спілкуючись, пам'ятаймо: людина керується не тільки законами логіки, здебільшого її вчинки є наслідками емоцій, а також упереджень, породжених гордощами.
Критикувати, засуджувати, обурюватись може будь-хто, а от для розуміння інших, уміння прощати їхні помилки потрібен вольовий характер, контроль над власними почуттями. Карлейль (англійський публіцист, історик, філософ) стверджував: "Велика людина є великою і в своєму ставленні до маленьких людей".
Кожен керівник володіє особистими, професійними та діловими якостями. До особистих якостей можна віднести високі моральні стандарти, фізичне та психологічне здоров'я, внутрішню культуру, чуйність, турботливість, доброзичливе відношення до людей, оптимізм.
До професійних якостей відносять професійну компетентність, ерудицію, широту поглядів, прагнення до удосконалення, набуття нових знань, пошук нових форм та методів роботи, вміння планувати свою роботу.
До ділових якостей відносяться: організаційні здібності, підвищений рівень домагань, рішучість, сміливість, наполегливість, контактність, комунікабельність, високий рівень самоконтролю, ризикованість, прагнення до нового.
Підлеглі — це посадові особи, які знаходяться у розпорядженні старшого за посадою. До них відносять заступників керівника, помічників керівника, керівників нижчих рівнів, виконавців.
Заступник керівника може бути штатний або сумісник. Штатний заступник керівника очолює один або декілька напрямів діяльності. Основні причини існування заступників — це великий обсяг робіт загального характеру; часта відсутність керівника; стажування на посаду керівника.
Заступник керівника за сумісництвом, як правило, керівник підрозділу нижчого рівня. Його роль у керівництві - збільшення престижу керівника; підвищення роль керівника нижчого рівня; забезпечення балансу влади.
Помічник керівника здійснює первинну обробку управлінської інформації, на основі якої керівник приймає рішення.
Як правило, підлеглі мають обов'язки як офіційні, так і неофіційні. До офіційних обов'язків можна віднести:
— прийняття самостійних рішень у межах компетенцій та чесне відно
шення до роботи;
тати діяльності;
пошук шляхів покращання своєї роботи;
дотримання інтересів організації;
дотримання загальноприйнятих норм поведінки. До неофіційних обов'язків можна віднести:
суворе дотримання межі між собою та керівником;
неприйняття серйозних рішень без консультації з керівником;
невтручання у дії керівника без крайньої необхідності;
допомога керівнику та врахування його інтересів.
Старанне використання офіційних та неофіційних обов'язків веде до швидкого просування по службі, додаткових винагород, надання більшої самостійності та відповідальності.