Фінанси підприємств
1.1. Суть фінансів. Предмет курсу "Фінанси підприємств"
сфери матеріального виробництва;
держави;
учасників з невиробничої сфери.
Необхідними умовами ефективного функціонування фінансів є:
багатоманітність форм власності;
наявність ринків товарів, праці, капіталу;
самофінансування підприємницьких структур;
свобода підприємництва і самостійність у прийнятті рішень;
ринкове ціноутворення і конкуренція;
наявність нормативно-правового забезпечення правил економічної поведінки суб'єктів господарювання.
Фінанси підприємств, будучи частиною загальної системи фінансів, відображають процес утворення, розподілу і використання доходів на підприємствах різних галузей народного господарства і тісно пов'язані з підприємництвом, тому що підприємство є формою підприємницької діяльності.
З іншої точки зору, фінанси підприємств - це відносини розподілу, безпосередньо пов'язані з формуванням і використанням грошових доходів і фондів.
Фінанси є кровоносною системою підприємницької діяльності. Рух грошей, його швидкість і масштаби визначають працездатність фінансової системи. З руху грошей починається і ним завершується кругообіг коштів підприємства, оборот всього капіталу.
Якщо б підприємницька діяльність складалася лише з операцій з готівковими коштами, то рух капіталу легко виявлявся.
Проте готівкові кошти і це лише одна з форм капіталу. Іншими формами капіталу є товарна і виробнича. Операції з ними в кінцевому результаті зведуться до грошового обміну, але в кожний даний момент це не є очевидним. Тому процес руху капіталу затушовується, аналіз і оцінка фінансів підприємства ускладнюються.
В умовах ринку питання стану фінансів підприємств цікавить мільйони українських громадян акціонерів, а також інших безпосередніх і опосередкованих учасників економічного процесу. Це питання найбільш важливе для працівників самого підприємства і його адміністрації, тому що механізм ринку може призвести і до банкрутства.
З огляду на вищесказане можна констатувати, що предметом дисципліни "Фінанси підприємств" є грошові відносини, які виникають в процесі господарської діяльності підприємств і пов'язані з формуванням власних і залучених коштів, їх використанням на фінансування витрат і .інвестицій підприємства, утворенням і розподілом отриманого прибутку.
В даній дисципліні не вивчаються особливості фінансів інвестиційних фондів, бірж, ликів і кредитних установ, страхових організацій, тому що економіко-правові і фінансові основи їх діяльності регулюються спеціальними нормативними актами, знання яких допомагає зрозуміти характер взаємодії підприємств з цими елементами ринкової інфраструктури.
Дисципліна "Фінанси підприємств" тісно пов'язана з іншими навчальними дисциплінами: "Податки і оподаткування", "Право", "Фінансовий ринок", "Гроші та кредит", "Банківська справа", "Фінансовий менеджмент".