Зовнішньоекономічна діяльність підприємств (2004)
8.2. Перспективні напрямки побудови державної геополітичної моделі зовнішньоекономічних зв'язків
Визначення Україною власного місця в світі, формування структури національних інтересів і пріоритетів у зовнішніх відносинах протягом років державної незалежності було складним процесом. Зроблено лише перші кроки у визначенні власних зовнішньоекономічних, геостратегічних пріоритетів. Слід визнати, що ще з 1991 року багато рішень, пов'язаних з вибором Україною зовнішньоекономічної стратегії і визначенням власних національних інтересів у контексті сучасних геополітичних тенденцій, приймалося переважно поверхово, а іноді і безпідставно. Дискусії того часу щодо орієнтирів зовнішніх відносин України можна звести до дилеми: «Захід-Росія», коли були спроби обіграти своєрідну концепцію «геополітичного кола», згідно з якою все, що навколо України (Захід, Схід, Південь і Північ) є пріоритетами її зовнішньої політики й економіки. Україна вже пройшла перший етап ідентифікації у зовнішньоекономічній сфері, і її дії починають трансформуватися у більш різноманітний спектр стратегічного планування зовнішньої економіки.
Протягом попередніх років простежувалося намагання деяких кіл керівництва України надати державі роль моста між Сходом і Заходом, але ці спроби не мали відповідного успіху тому, що Україна за своїм геополітичним статусом і можливостями є типовою регіональною державою. Щоб її інтереси стали реальністю в архітектоніці континентального зовнішньоекономічного простору, треба уважно аналізувати здобутки і проблеми років незалежності.
Уже не залишається актуальним питання вибору пріоритетних векторів зовнішньоекономічних зв'язків: Європа чи Азія, аргументацією тут може бути місце знаходження - це периферійність як для Заходу, так і для Росії. Економічна вразливість, залежність України від надходжень російських енергоносіїв набула для країни зовнішньоекономічного і зовнішньополітичного виміру. Тому нагальною потребою є розв'язання таких принципових проблем, як забезпечення прориву у диверсифікацію джерел енергоносіїв. Слід враховувати і перспективи розвитку взаємовідносин з республіками Середньої Азії та Закавказзя в межах СНД, а також трансформацію концепції цих відносин - від беззастережної ізоляції (на перших етапах незалежності України) і до усвідомлення необхідності крупномасштабно'! взаємовигідної господарської кооперації.
Прихильники «Європейського вектора» стверджують, що, незважаючи на неструктурованість геополітичного простору у межах СНД, слід визнати, що реальної альтернативи Співдружності у тому вигляді, в якому вона існує, поки що немає. Євразійський напрямок - це єдиний шлях експорту української продукції, яка ще не відповідає європейським стандартам, а також єдиний шлях позбавитися ролі сировинного й аграрного придатку розвинених країн. Вагомим аргументом для України є сучасна Європа, яка становить інтерес як стратегічного, так і тактичного порядку. До стратегічних інтересів України в Європі належить необхідність технологічної модернізації вітчизняного виробництва, можливість оволодіння наукомісткими технологіями, потреба у західних інвестиціях в українську економіку і фінансове співробітництво. Очевидно, що і для Заходу Україна становить безпосередній інтерес як великий споживчий ринок, джерело відносно дешевої кваліфікованої робочої сили, як країна з невикористаним потенціалом підприємств, що стали на рейки конверсії. На особливу увагу заслуговує питання співробітництва з країнами Центральної Європи - колишніми членами РЕВ. Тут реалізовано далеко не всі можливості подолання негативних наслідків, пов'язаних з розпадом РЕВ. Таким чином, за версією прихильників «Європейського вектора», до українських завдань стратегічного порядку належить ефективне економічне співробітництво з нею.
Щодо країн Східної Європи, то до перерахованих завдань додається ще й економічна інтеграція. Українським товаровиробникам належить докласти максимум зусиль для розширення співробітництва з Європою, оскільки воно сприятиме оздоровленню економіки, а відтак - і всього суспільного життя. Слід відзначити, що з точки зору векторів геостратегічних інтересів України не існує принципових перешкод для того, щоб визнати Росію своїм геостратегічним партнером, а, враховуючи культурну ~а історичну близькість, відносини з Росією у найближчі роки повинні зайняти центральне місце в зовнішній економіці України.
Векторна модель з тривимірною системою геополітичних координат (тобто Захід - Росія - Південно-східний напрям) має для України суттєву перевагу перед іншими, оскільки економічна координата її цілком самостійна, а економічний прагматизм є визначальним фактором.
Південно-східний напрям (тобто країни Причорномор'я, Центральної Азії, Східної та Південно-Східної Азії, Близького Сходу, Північної Африки) дозволяє суттєво змінити вплив історичного досвіду минулого, оскільки з переважною більшістю цих країн Україна не мала самостійних відносин (або мала їх, але в межах іншої, радянської системи). Це дозволить збільшити ступінь свободи і поле вибору держави в системі зовнішніх пріоритетів та компенсувати економічний дисбаланс, який існує в системі Росія - Захід. Необхідність проведення активної політики економічного просування України в ці регіони пояснюється як найбільшими обсягами ринків (Китай, Індія, Пакистан, Індонезія, В'єтнам, Єгипет, Нігерія), так і їх відносною невибагливістю, що є важливим з огляду на недостатню конкурентоспроможність українських товарів та промислової продукції. Водночас, тут є країни з високими технологіями та значними обсягами вільних фінансових ресурсів (Японія, країни Перської затоки, Ізраїль). Через Південно-східний напрям проходять важливі транспортні комунікації глобального та регіональних рівнів, які мають життєве значення для України як, наприклад, чорноморські протоки, а також транспортування через Україну нафти і газу для країн Європи. Спрямування зусиль на утвердження в цьому регіоні окупиться у перспективі створенням експортоорієнтованої української економіки.
У процесі заповнення вакууму, який утворився через відсутність реального геостратегічного партнерства, можна буде спостерігати ефект «балансуючих противаг».
Важливим завданням для України є і необхідність створення зовнішніх умов для здійснення структурних і технологічних реформ у базових, орієнтованих на експорт, виробництвах за максимальною участю іноземного капіталу, здійснення заходів виходу на ринки не лише Європи та країн Азіатського-тихоокеанського регіону, а й країн Північної і Південної Америки та Африки.
Говорячи про необхідність трансформації зовнішньоекономічної системи України, слід пам'ятати про якісну визначеність цього процесу, сутність змін, що відбуваються. Для закріплення позитивних зрушень необхідно в кожній виробничій галузі визначити ті пріоритетні напрями, де можна за допомогою держави зменшити зовнішню залежність, стабілізувати виробництво і сприяти структурним перетворенням в економіці. Одним із таких напрямів є використання можливостей і потужностей легкої промисловості.
Легка промисловість - це одна із небагатьох галузей господарства, де можливе швидке обертання коштів і яка може стати джерелом накопичення інвестицій, що так необхідні для економіки України. Виробничий потенціал її -потужний, вона є багатогалузевою системою, в якій діє понад 450 виробничих підприємств 25 галузей, розташованих в усіх областях України.