Аналіз банківської діяльності (2003)
9.4. Відносні показники дохідності банку
Використання відносних показників дохідності дає змогу зробити порівняльний аналіз ефективності діяльності різних банків та їхніх структурних підрозділів.
Загальним показником дохідності є величина доходу на одного працівника банку. Цей показник розраховується за такою формулою:
Д1прац. = Доходи банку / Середньооблікова кількість працівників банку.
Крім того, для характеристики рівня дохідності банки використовують такі показники:
Дохідність активів = Доходи банку / Середні активи
Дохідність дохідних активів = Доходи банку / Середні дохідні активи
У зарубіжній практиці оптимальним є значення показника дохідності активів в межах 12 %.
Наведені показники можуть бути деталізовані за рахунок часткових показників, які доповнюють перші та характеризують ефективність окремих видів банківської діяльності:
Крім традиційних видів діяльності (надання кредитів), доволі велику частку в загальних доходах мають непроцентні доходи, до яких відносять комісійні доходи за розрахунково-касовим обслуговуванням банків та клієнтів, результати від торговельних і неторговельних операцій та доходи від інших послуг банку. Під час аналізу цих видів діяльності використовують такі коефіцієнти:
Маржа непроцентного доходу:
Як свідчить зарубіжний досвід, коефіцієнт непроцентного доходу повинен перебувати в межах 1—1,5 %.
Коефіцієнт непроцентного доходу може бути розкладений на окремі часткові коефіцієнти:
Аналіз наведених показників здійснюється порівняно з планом і в динаміці. Якщо тренд цих показників свідчить про випереджуючі темпи зростання непроцентних активів в активах порівняно з непроцентними витратами, то це явище розцінюється як позитивне.