Аналіз національної економіки (2003)
1.1. Необхідність та завдання аналізу економіки
Аналіз національної економіки зумовлено необхідністю:
оцінки реальних ринкових перетворень;
проведення ефективної структурної політики;
створення умов і стимулів для ефективного функціонування суб'єктів ринкової економіки;
розроблення індикативних та стратегічних планів, а також прогнозування соціально-економічного розвитку;
корегування макроекономічних концепцій і розроблення нових.
Розрізняють аналіз економіки ex post та ex ante. Аналіз ex post
є фактично національним рахівництвом, в межах якого визначаються основні макроекономічні параметри, одержується інформація про результати функціонування економіки. Методичною основою аналізу ex post є система національного рахівництва (СЫР).
Аналіз ex ante дає змогу визначити закономірності формування макроекономічних параметрів, розробити пропозиції щодо певних заходів регулювання та контролю, корегувати існуючі та розробляти нові макроекономічні концепції.
Предметом аналізу є розробка методології та методики визначення основних показників, які характеризують стан та закономірності розвитку національної економіки.
Аналіз економіки охоплює дослідження: структури і динаміки основних макроекономічних показників; стану товарного ринку та механізму його рівноваги; ринку праці та основних процесів на ньому; фінансового ринку та його основних індикаторів; темпів, чинників, потенціалу економічного зростання та ефективності структурних зрушень; основних макроекономічних процесів — інвестицій, інфляції, заощаджень тощо.
Основними завданнями аналізу економіки є:
визначення тенденцій макроекономічного розвитку;
виявлення ресурсів економічного зростання у майбутньому;
корегування існуючих і розроблення нових макроекономічних концепцій;
узагальнення світового досвіду моніторингу на макрорівні;
виявлення причинно-наслідкових зв'язків в економіці, найважливіших чинників, які суттєво впливають на економічну ситуацію.
Розв'язання перелічених завдань дасть змогу комплексно характеризувати макроекономічні ринки й оцінити вплив на їх становлення і розвиток різних чинників.
Аналіз економіки все частіше є попереджувальним. Тобто він дає можливість передбачити найімовірніші наслідки економічних процесів і приймати рішення щодо їх корегування, оцінити можливі економічні наслідки реалізації різних варіантів прогнозів.