Статистика праці
5.4. МЕТОДИКА ПОБУДОВИ Й АНАЛІЗУ БАЛАНСУ РОБОЧОГО ЧАСУ
У лівій ресурсній частині балансу відбиваються календарний, табельний і максимально можливий фонди часу. У підсумковому рядку балансу відбитий максимально можливий фонд часу, тобто максимально можливий фонд робочого часу, який може бути відпрацьований на виробництві.
У правій частині показуються напрями фактичних утрат робочого часу. Звичайно їх об’єднують у три групи: відпрацьовані людино-дні; час, — не використаний з поважних причин (неявки) і втрати робочого часу, що охоплюють людино-дні неявок з неповажних причин (прогули), неявки з дозволу адміністрації і цілоденні простої.
З метою аналізу балансу робочого часу користуються відносними показниками структури і динаміки. Це дає змогу зіставляти фактичні дані з плановими, а також з аналогічними показниками, обчисленими за попередні періоди або для інших підприємств, які випускають однорідну продукцію.
При аналізі балансу робочого часу можуть бути використані такі показники структури робочого часу:
питома вага в максимально можливому фонді негативного часу;
питома вага часу, який не використаний з поважних причин;
питома вага втрат робочого часу.
У свою чергу, можуть бути обчислені показники структури, що характеризують склад часу, який не використаний з поважних причин (у розрізі окремих причин), а також склад утрат робочого часу.
Структура максимально можливого фонду робочого часу вивчається й у динаміці. Це дає можливість бачити результати заходів щодо збільшення частки відпрацьованого часу і зменшення частки часу, не використаного з різних причин.
У наш час у статистичній звітності є дані для побудови балансу тільки за категоріями робітників. У балансі відбивається не лише час, не використаний протягом цілих діб, а й час, не використаний протягом робочої зміни (з розподілом за причинами).
Побудуємо баланс робочого часу в людино-годинах, орієнтуючись на дані нашого прикладу (табл. 5.2).
Ліву частину цього балансу представляє фонд робочого часу — підсумок балансу, одержуваний шляхом множення максимально можливого фонду в людино-днях на встановлену законом тривалість робочого дня в годинах.
Основне значення в балансі робочого часу має його права частина, що характеризує розподіл фонду робочого часу на три групи:
негативний час;
час, не використаний з поважних причин;
утрати робочого часу. На відміну від балансу робочого часу в людино-днях у другій і третій групах показується фонд невикористаного часу протягом як цілого дня, так і робочого дня.
Людино-години, відпрацьовані в понаднормовий час, показують за підсумком балансу, тому що понаднормові роботи виходять за рамки фонду робочого часу в людино-годинах і являють собою штучне продовження робочого дня. Усунення їх з правої половини балансу привело б до розбіжностей у підсумках першої групи правої і лівої частин балансу, тобто до відсутності балансу.
У другій групі відбивається час, не використаний на виробництві з поважних причин. Слід зазначити, що час, розрахований в людино-днях, переводять у людино-години шляхом множення його на встановлену норму тривалості робочого дня.
У третій групі фіксуються втрати робочого часу в розрізі причин: цілоденні і внутрішньозмінні простої; втрати, зв’язані з порушенням трудової дисципліни (прогули, запізнення і передчасне залишення роботи); відпустки з дозволу адміністрації. Час цілоденних утрат у людино-днях переводять у людино-години аналогічним способом.
Основні напрями аналізу показників балансу робочого часу в людино-годинах:
Визначення коефіцієнтів використання календарного, табельного і максимально можливого фондів часу. Аналізуючи ці дані, можна визначити резерв робочого часу, що дорівнює різниці між фактично відпрацьованими людино-годинами і максимально можливим фондом.
Статистика праці визначає економічний ефект, що можна одержати в частині додаткового випуску продукції і скорочення чисельності працівників за умови ліквідації втрат робочого часу.
Додатковий випуск продукції за умови ліквідації втрат робочого часу визначають шляхом множення втрат робочого часу в людино-годинах на середньогодинний випуск продукції за планом.