Менеджмент виробничих витрат у сільському господарстві (1998)
3.2.1. Необхідність проведення аграрної політики та її ідеологія
Отже, аграрна політика поєднує макро- і мікроекономічні сфери, створює баланс між ними. Можна виділити п’ять основних причин, з яких держава повинна нести певні витрати, пов’язані з регулюванням і підтримкою аграрного сектора економіки; це необхідність
1) підтримки доходів сільськогосподарських виробників, тому що ці доходи є нестабільними й відносно низькими порівняно з іншими галузями економіки;
2) проведення іригаційних, меліоративних робіт і заходів, спрямованих на збереження земель та охорону довкілля;
3) підтримки виробництва певних видів сільськогосподарської продукції;
4) розширення експорту продукції галузі;
5) контролю за безпечністю харчування, а звідси й за самим процесом сільськогосподарського виробництва.
Існує також п’ять основних ідеологічних підходів до проведення аграрної політики.
Перший підхід це здійснення політики, що базується на принципах невтручання. Прихильники цього підходу впевнені, що лише вільний ринок має регулювати всі процеси в аграрній економіці. І чим менше держава буде втручатися в економіку, тим буде краще для сільського господарства, адже механізм вільної конкуренції найкраще зможе відрегулювати всі процеси. Роль держави при цьому має зводитися до дослідницької роботи, освіти, закупки потрібної сільськогосподарскої продукції, збирання й розповсюдження ринкової інформації, зниження бар’єрів у функціонуванні вільного ринку.
Другий підхід це так званий гуманітарний підхід, прихильники якого головну проблему в сільському господарстві вбачають у необхідності нарощування сільськогосподарського виробництва з метою забезпечення продуктами харчування зростаючої кількості населення як у країні, так і за її межами. При цьому підкреслюється важливість охорони довкілля. В основі такого підходу лежить право кожної людини на повноцінне харчування, а завдання аграрної політики держави забезпечити це право через розвиток сільськогосподарського виробництва, його підтримку, субсидування тощо.
Четвертий підхід стабілізаційний. Його прихильники вбачають основну проблему сільського господарства в його нестабільності. Різкі коливання в обсягах виробництва й доходах сільськогосподарських виробників спричинюють нестабільність і в економіці загалом, а також зростання рівня інфляції. В аграрній політиці погляди прихильників цього підходу багато в чому збігаються з поглядами прихильників гуманітарного підходу, зокрема, щодо цінової підтримки сільського господарства і з поглядами фундаменталістів у питаннях підтримки сімейного фермерського виробництва.
П’ятий підхід об’єднує прихильників регулювання сільського господарства, котрі стверджують, що сільське господарство в принципі не може мати рівноправних стосунків з промисловими галузями. Тому основне завдання аграрної політики забезпечити такі рівноправні стосунки. А зробити це можна тільки дійовим державним втручанням у систему ціноутворення, формуванням доходів, розподілом продукції й доходів сільськогосподарських виробників. Одним із аспектів цього підходу є захист довкілля.