Менеджмент виробничих витрат у сільському господарстві (1998)
9.1.3. Нормативне планування і контроль виробничих витрат як чинник їх оперативного управління
До основних недоліків поширеної методики нормативного планування витрат слід віднести те, що розроблені нормативи не є гнучкими. Такі нормативи мають об’єктом 1 га посівів, одну голову тварин, 1 ц продукції та розроблюються на рік, однак вони не враховують ряду суттєвих моментів, дотримування яких вимагає оперативне управління виробничими витратами. Зокрема, в нормативах фіксується певна врожайність сільськогосподарських культур і продуктивність худоби, а також вартісна оцінка матеріалів, робіт і послуг, що можуть змінюватися й змінюються як протягом року, так і за роками.
Крім того, нормативи зорієнтовані на певні технології й не враховують особливостей та умов конкретних господарств і їхніх структурних підрозділів. Нормативи занадто укрупнені, що не дає змоги враховувати ряд нюансів, таких як сезонність виробництва, диференціація витрат за статево-віковими групами в тваринництві, зміна цін на матеріальні ресурси за періодами часу. Для того щоб нормативне планування й контроль виробничих витрат були ефективним засобом їх оперативного управління, цю систему потрібно вдосконалювати.
З огляду на це заслуговують на увагу розробки окремих авторів, суть яких зводиться до того, що нормативи розробляються не на одиницю продукції, а на одиницю виробничої програми. Так, наприклад, заробітна плата в рослинництві в бригаді за місяць (ЗПр) визначається за формулою

Запропонована методика розробки й застосування нормативів використовується на базі персональних комп’ютерів, що дає змогу ефективно й оперативно управляти виробничими витратами, знижувати затрати праці на цей процес.