Ринок цінних паперів (1998)
2. 1. Загальна характеристика правового регулювання ринку цінних паперів
Правове регулювання ринку цінних паперів має на меті впорядкування всіх видів діяльності на фондовому ринку з метою узгодження інтересів усіх його суб’єктів. Правове регулювання поділяється на державне регулювання і саморегулювання. Воно є системою, що включає в себе: органи, що регулюють ринок;
законодавчі та підзаконні акти; етику фондового ринку;
традиції та звичаї.
Залежно від співвідношення елементів системи існують національні моделі правового регулювання ринку цінних паперів. Полярними з них є моделі, що засновані:
— на детальних правилах і процедурах, які визначені державою (США);
— наявності, крім правил і процедур, значного впливу традицій, рекомендацій тощо (Великобританія).
Концепцією функціонування та розвитку фондового ринку України передбачено, що національна система правового регулювання ринку має виконувати такі функції:
«— визначення ключових напрямів фондового ринку та ролі учасників цього ринку;
— створення для учасників ринку сприятливого законодавчого та регулюючого оточення;
Світові стандарти фондового ринку
Світові стандарти фондового ринку були розроблені «Групою Тридцяти» — недержавними експертами з організації міжнародної фінансової системи. Вони полягають у встановленні єдиних вимог щодо клірингу та розрахунків по цінних паперах. Метою стандартів є скорочення строків між укладенням угоди та її реалізацією, а також забезпечення гарантій виконання угоди. Для цього рекомендаціями «Групи Тридцяти» передбачено:
всі угоди по цінних паперах виконуються за принципом «поставка проти оплати»;
звірка всіх умов сторонами робиться не пізніше ніж наступного дня після її укладення (Т + 1);
угоди виконуються не пізніше ніж через два робочі дні після укладення (Т+ 3);
грошові платежі здійснюються єдиним для всіх угод порядком;
зберігання цінних паперів забезпечує єдиний центральний депозитарій;
для обліку документів стосовно операцій із цінними паперами та їх нумерації використовуються стандарти Міжнародної організації стандартизації.
Регулювання обігу цінних паперів
Головним принципом регулювання обігу цінних паперів є зіставлення всього попиту і пропонування цінних паперів незалежно від місця існування такого попиту та пропонування.
Це регулювання має на меті:
— включити у процес котирування всі заінтересовані сторони;
— встановити єдину ціну на ті чи інші цінні папери;
— запобігти можливості монопольного встановлення цін;
— уникнути подрібнювання національного фондового ринку на окремі нерівноцінні сегменти.
Мета регулювання досягається створенням єдиної національної системи котирування та обліку цінних паперів.
Функціонування такої системи зовсім не означає, що в країні має існувати лише одна фондова біржа, на якій котируються всі цінні папери. Наприклад, у Сполучених Штатах функціонують 7 фондових бірж і єдина система котирування полягає у тому, що відповідними цінними паперами торгують на відповідних біржах. Те саме стосується обліку і зберігання. У Франції цінні папери котируються у єдиній системі бірж, що складається з 7 фондових бірж, а зберігаються й обліковуються в єдиному національному депозитарії. Більшість країн має по одній фондовій біржі і одному національному депозитарію [26, c.18; 31, с.121–122].
Загальна тенденція регулювання фондових ринків полягає у тому, що:
торгівля «з прилавка» поступово витискається, і на цей сегмент ринку переносяться правила «третього ярусу»;
створюється єдина (у такому чи іншому вигляді) система котирування цінних паперів;
функціонує єдиний національний депозитарій.
В Україні на цей час не існує єдиної системи котирування цінних паперів — торги проводяться окремо на трьох біржах: Українській фондовій біржі, Київській міжнародній фондовій біржі, Донецькій фондовій біржі, а також на фондовій секції Української міжбанківської валютної біржі (державними цінними паперами). Окремо від біржового функціонує позабіржовий ринок. Національний депозитарій знаходиться у початковій стадії створення. Передбачається, що розрахунковим банком у системі національного депозитарію має бути Національний банк, а іншими учасниками — локальні депозитарії банків, що вповноважені НБУ, незалежні реєстратори та регіональні центри сертифікатних аукціонів.