Інформаційний маркетинг (2002)

6.4. Структура, орієнтована на конкретні продукти і послуги

Така структура дає можливість уникнути недоліків попередньої структури. Її з успіхом застосовують великі виробники інформаційних продуктів і послуг, діяльність яких спрямована на максимальний прибуток в умовах внутрішньої конкуренції між різними видами інформаційних продуктів і послуг. У структурі служби (рис. 6.3) передбачено нові підрозділи, орієнтовані на конкретні інформаційні продукти і послуги. Орієнтація полягає в управлінні прибутковістю даних інформаційних продуктів і послуг з допомогою маркетингу. За таких умов керівники нижчих підрозділів конкурують між собою в боротьбі за виділення ресурсів і прагнуть довести, що їх напрямок є найприбутковішим в організації.

Орієнтація на продукт дає можливість:

докладно розробити план маркетингу конкретних інформаційних продуктів і послуг;

оперативно реагувати на вимоги користувачів щодо характеристик інформаційних продуктів і послуг;

ефективно координувати взаємодію фахівців у галузі вивчення ринку і реклами збуту;

швидко усувати недоліки в процесі виробництва інформаційних продуктів і послуг для підвищення якості продукції і конкурентоспроможності;

стимулювати підвищення компетентності керівників нижчих підрозділів конкретних інформаційних продуктів і послуг;

прискорити підготовку кадрів за функціональними напрямами з подальшою ротацією їх.

Недолік орієнтації на продукт — об’єктивні передумови, що призводять до перевищення керівниками нижчих підрозділів своїх повноважень. Це, зокрема: прагнення вийти на перших осіб організації, обійшовши служби маркетингу, для отримання найбільшого сприяння; послаблення окремих важливих функцій маркетингу; активізація збутової діяльності, що має за мету швидко отримати прибуток; ігнорування довгострокових перспектив.