Іпотечне кредитування на ринку України (2014)

Загальні риси кредитування житла в Україні

Як показує аналіз роботи вітчизняних банків в напрямку іпотечного кредитування, основна частка довгострокових кредитів припадає на житлову іпотеку. У першу чергу, це пояснюється тим, що житлова нерухомість, у порівнянні з комерційною (доходною) нерухомістю, зокрема землею, має більшу ліквідність. Підтвердженням цьому останнім часом є непомірний попит на житло, а разом з ним і ріст цін, особливо це спостерігається у великих містах України (Київ, Дніпропетровськ, Харків, Одеса і т.д.). Висока ліквідність предмета іпотеки, у свою чергу, істотно знижує ризики банків, що робить умови іпотечного кредитування більш привабливими і гнучкими. У зв’язку з цим кількість банків, зацікавлених у житловому іпотечному кредитуванні, стає більше.
Слабкий інтерес банків до кредитування під заставу комерційної нерухомості в даний час обумовлений декількома факторами. По-перше, ринок комерційної нерухомості знаходиться на початковому етапі свого розвитку й обсяги його невеликі. По-друге, відсутній єдиний підхід до оцінки комерційної нерухомості. По-третє, невисокий рівень ліквідності. Іншими словами, у випадку неплатоспроможності позичальника, банкові буде складно задовольнити свої вимоги шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки з наступним продажем, оскільки попит на комерційну нерухомість специфічний, і обумовлений, у першу чергу, тією сферою підприємництва, що обслуговує дана нерухомість. По-четверте, не дивлячись на підвищені темпи приватизації, достатня кількість основних фондів, що, як правило, є комерційною нерухомістю, все ж таки продовжує залишатися в державній власності. А це, у своє чергу, робить в даний час неможливим іпотечне кредитування доходної нерухомості через законодавче обмеження примусового продажу майна господарських товариств, у статутному капіталі яких частина держави складає не менш 25%.
Що стосується земельного іпотечного кредитування, то цей сегмент діяльності іпотечних банків в Україні взагалі не розвинутий. Причиною тому є введений державою мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення терміном до 1 січня 2005 року.