Іпотечне кредитування на ринку України (2014)

Досвід банку «Аркада» в формуванні іпотечного ринку України

Одним з таких банків можна назвати Банк „Аркада”, кредитний портфель якого на 90% складається з кредитів, які можна віднести до іпотечних. Крім того, банк у співробітництві з холдинговою компанією „Київміськбуд” вже більше восьми років реалізує різні проекти будівництва житла на кошти населення.
Основною проблемою довгострокового кредитування залишається брак коштів. Для вирішення цієї проблеми Банк „Аркада” вперше в Україні запровадив оригінальний механізм рефінансування – випуск облігацій дочірнього товариства „Аркада-Фонд”. Особливість нових цінних паперів полягала в тому, що джерелом повернення грошей по облігаціях є пакет кредитів, виданих Банком „Аркада” на придбання житла, а кредити, у свою чергу, забезпечені іпотекою. При цьому, вартість заставленого майна по кожному кредитному договору перевищує суму кредиту більш ніж у два рази. За рахунок коштів, отриманих від продажу облігацій, „Аркада-Фонд” здобуває у Банку „Аркада” право вимоги по кредитах, наданих на будівництво житла. Виплату відсотків і погашення облігацій „Аркада-Фонд” здійснює за рахунок коштів, що надходять від позичальників по іпотечних кредитах.
З 2004 року ТОВ „Аркада-Фонд” перереєстровано в ТОВ „Іпотечна компанія „Аркада-Фонд” зі статутним фондом у розмірі 5,4 млн. грн. Це рішення свідчить про прогресивні тенденції іпотечного кредитування в Україні. Відповідно до Закону про експеримент, гроші учасників недержавної пенсійної програми, що протягом п’яти років розвиває Банк „Аркада”, можна інвестувати в цінні папери. Дотепер це були облігації по типу іпотечних, про які ми згадували вище. З 2001 року, тоді ще ТОВ „Аркада-Фонд” провело 4 випуски облігацій на загальну суму 149 млн.грн. Облігації шести серій вчасно й у повному обсязі були погашені емітентом [129, c.4]. В даний час в обігу знаходяться облігації 4-х серій із термінами погашення в серпні 2004 року й у лютому 2005. Основним покупцем облігацій виступив Пенсійний фонд України (біля половини облігацій), інші папери були викуплені іншими банками.