Система національних рахунків (2001)
7.2. Програма міжнародних зіставлень
Проект ПМЗ ООН розпочався 1968 р. Першу результативну доповідь було опубліковано 1975 р. Доповідь містила докладний опис застосовуваних методів, а також результати зіставлень 10 країн (Угорщина, Індія, Італія, Кенія, Колумбія, Великобританія, США, ФРН — у межах до 1990 р., Франція і Японія) за 1967 і 1970 р. У цьому дослідженні, що в ньому брали участь країни з усіх континентів і з різними економічними системами, було застосовано методологію багатобічних зіставлень, що забезпечило можливість збільшення кількості країн-учасниць. Поступово кількість країн збільшилася до 60 у 1980 р. і до 64 у 1985 р. У 1985 р. Проект було перейменовано в Програму міжнародних зіставлень. У 1990 р. проводився раунд Європейської програми зіставлень (ЄПЗ) за участю близько 40 країн. Кількість країн, що брали участь у зіставленнях за даними 1993 р., досягла 86. Багатобічні порівняння проводилися і в 1996 р. Наступний раунд проводитиметься за даними 1999 р.
З 1980 р. зросла роль Євростату — статистичного відділу Європейського Союзу. У зв’язку зі збільшенням кількості країн-учасниць зіставлення почали проводити на регіональному рівні.
У рамках ПМЗ ООН об’єктами зіставлення є вартісні обсяги ВВП і його складових у порівнянній валюті, а також паритет купівельної спроможності (ПКС) валют, що уможливлює зіставлення як рівнів економічного розвитку країн, так і рівнів цін у них. Окремо визначається реальна частка участі країн у світовому виробництві (табл. 7.2).
Основним об’єктом зіставлення в ПМЗ ООН є показник валового внутрішнього продукту (ВВП), обчислений методом кінцевого використання, і його основні компоненти. Для цілей зіставлення ВВП розподіляють відповідно до заданої класифікації на велику кількість деталізованих однорідних товарних груп, що з них, у свою чергу, вибирають необхідну кількість товарів, котрі репрезентують групу (товари-представники).