Організація і методика аудиту сільськогосподарських підприємств (2003)

10.7.3. Збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі та сфери послуг

Збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі та сфери послуг являє собою плату за оформлення і видачу дозволу на торгівлю в спеціально відведених для цього місцях.

Відповідальність за правильність розрахунку, повноту стягнення і своєчасність перерахування платниками до бюджету коштів збору за видачу дозволу об’єктів торгівлі та сфери послуг покладено на органи, яким доручено видавати дозвіл на розміщення об’єктів торгівлі.

Платниками збору за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі є юридичні особи і громадяни, які реалізують сільськогосподарську, промислову продукцію та інші товари.

Об’єктом оподаткування збором є дозвіл на розміщення об’єктів торгівлі.

Згідно з Указом Президента України від 25.05.1999 р. № 565/99 з 1 січня 2000 р. ставку збору за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі і сфери послуг встановлено у розмірі від 10 до 40 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян із розрахунку на рік для суб’єктів, що постійно здійснюють торгівлю і надають послуги, і від 0,5 до 3 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян за разове (в межах однієї доби) здійснення торгівлі, надання послуг залежно від площі торгового місця, його територіального розміщення та виду продукції (товарів), послуг.

Збір за видачу дозволу на розміщення суб’єктів торгівлі і сфери послуг для суб’єктів, що постійно здійснюють торгівлю і надають послуги, в тому числі і на орендованих площах, стягується через установи банків щомісяця із розрахунку 1/12 частини річної ставки збору.

Сплата збору юридичними особами відноситься на рахунки витрат і включається до складу валових витрат, а громадянами — суб’єктами підприємницької діяльності — включається до складу витрат.

Відповідальність за правильність розрахунку збору і його надходження до бюджету покладено на уповноважені організації або посадових осіб, яким доручено видавати дозвіл на розміщення об’єктів торгівлі.

За несвоєчасну сплату збору нараховується пеня у розмірі 120 відсотків облікової ставки НБУ.

Збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів одноразового здійснення торгівлі та надання послуг сплачуються особі, уповноваженій органом місцевого самоврядування.