Міжнародні розрахунки та валютні операції (2002)

15.4. Психологія прийняття рішення

Ми вже з’ясували, що в основі зміни ціни на актив є попит та пропозиція. Якщо попит великий, то ціни зростатимуть, якщо пропозиція вища за попит, то ціни будуть рухатися вниз. Тому весь аналіз ринку — це аналіз очікувань його учасників. Але ж усі дивляться на одні й ті самі графіки та технічні індикатори, всі слухають одні й ті самі економічні та політичні новини, але роблять різні висновки. Коли один учасник ринку доходить висновку, що ціни зростатимуть і необхідно купувати, інший учасник йому продає, оскільки впевнений, що ціни будуть падати. Чому це відбувається?

Насамперед тому, що учасники ринку — це люди, які діють послідовно згідно зі своїми знанням, досвідом та інтелектом.

Під час аналізу у кожного учасника ринку формується своя думка стосовно руху ринку, і він (учасник) приймає рішення:

купувати;

продавати;

нічого не робити, чекати на кращий момент.

Є два підходи в прогнозуванні динаміки ринку і вирішенні проблеми: визначити, в якому напрямку будуть рухатися ціни, — це технічний та фундаментальний аналіз (автор не вважає інтуїцію підходом до прогнозування ринку).

Технічний аналітик вважає, що причини, які можуть вплинути на ринкову вартість валюти або товару, знайдуть своє відображення в ціні. Тому все, що треба технічному аналітику, — це вивчення руху цін з метою входу до ринку.

Фундаментального аналітика більше цікавлять питання, пов’язані з причинами цього руху.

Якої ж думки дотримуватися учаснику ринку. Вивчаючи безліч економічних та політичних новин, трейдер не матиме часу приймати рішення. З іншого боку, якщо реагувати тільки на сигнали технічного аналізу, то можна дуже швидко втратити свій капітал. Велика кількість аналітичних прогнозів збиває з пантелику і тільки заважає прийняти правильне рішення.

Тому, крім професіонального володіння методами фундаментального та технічного аналізу, для успішної діяльності на фінансовому ринку важливе значення має психологія прийняття рішення.

Трейдер, який оцінює ситуацію на ринку, повинен залишатися стійким до будь-яких емоційних сплесків та «стадних» інстинктів. Рішення, які приймаються під час емоційної гарячки, як правило, закінчуються втратою капіталу. Емоції необхідно стримувати не тільки під час відкриття позиції, а й під час розвороту ринку в протилежному напрямку.

Багатьох ринок виштовхує тоді, коли учасник відкрився не в його сторону. Дисциплінований трейдер сам вийде з ринку і зробить аналіз несприятливої для нього ситуації. Емоційний же учасник чекатиме того часу, коли ринок розвернеться в його бік. Він буде зайнятий пошуками своєї правоти, а не аналізом ринку. І зрештою, коли його капітал вичерпається, ринок його виштовхне.

Існує й інша група емоційних учасників, які страждають від того, що ринок рухається в їхню сторону. Це викликає у них ейфорію від перемоги, і їм важко повірити в те, що в будь-яку мить ринок може повернутися в протилежному напрямку. Результат не примушує довго чекати, він такий самий, як і в попереднього учасника ринку — втрата капіталу.

Тому поряд з аналізом ринку — фундаментальним та технічним — важливим стає аналіз свого психологічного стану. Розуміння того, що коїться на ринку, і прийняття правильного рішення на відкриття позиції — дуже складне психологічне завдання. Тільки подолання емоційної оцінки ринку та мінімізація ризику дасть змогу Вам стати професіоналом, а не гравцем на фінансовому ринку.