Економічний ризик: ігрові моделі (2002)
3.3. Критерії прийняття рішень за наявності протидії економічного середовища
П’ята ІС характеризується антагоністичними інтересами економічного середовища щодо СПР у процесі прийняття ним рішень, тобто I5 характеризує активне економічне середовище. Суть активності проявляється в тому, що економічним середовищем (другим гравцем) реалізуються заходи, спрямовані на максимально можливу протидію здійсненню планів, які приймаються СПР. При цьому висувається гіпотеза, що обрання чистої стратегії другим гравцем (стану економічного середовища) з множини Θ = (Ө1; Ө2; Ө3;…; Өn) спрямовані на зведення до мінімуму значень функціонала оцінювання на множині S = (s1; s2;…; sn) чистих стратегій першого гравця.
Така ситуація, з одного боку, характеризує конкурентну боротьбу на ринку товарів і послуг, а з іншого — вона може характеризувати несхильність СПР до ризику.
А тому в полі I5 використовуються критерії, які орієнтують СПР на найнесприятливіший для нього розвиток подій і відображають песимістичну оцінку ситуації. Дії СПР мають бути вкрай обережними, оскільки поведінка і цілі економічного середовища в полі I5 є абсолютно протилежними щодо СПР, що змушує останнього розраховувати на найгірше. Процес прийняття рішень у цій ситуації здійснюється згідно з основним правилом теорії парних ігор з нульовою сумою: СПР намагається забезпечити собі гарантований рівень з множини значень функціонала оцінювання F = (f : k = 1,…, m; j = 1,…, n).
Отже, у ситуації I5 невизначеність цілком зумовлена тим, що суб’єкту керування невідомо, в якому стані знаходитиметься економічне середовище. Але в теоретичній моделі ступінь невизначеності зменшено в силу припущення, що економічне середовище є антагоністичним щодо СПР.