Економічний ризик: ігрові моделі (2002)
6.2.1. Норма прибутку та її обчислення
Пайові цінні папери засвідчують право співволодіння статутним фондом, право участі, а також право на одержання частини прибутку емітента, закладу, що випустив ці папери, у вигляді дивіденду та участь у розподілі майна в разі його ліквідації. Найбільш розповсюдженим видом ЦП такого типу є акції (франц. аction — цінний папір, лат. аctio — розпорядження, дозвіл, претензія). Розрізняють чотири види акцій: іменні, на пред’явника, привілейовані та прості.
Крім основних видів (боргових і майнових), використовуються так звані похідні ЦП, а саме: ф’ючерси, опціони, варранти тощо. Останні фіксують права та зобов’язання учасників контракту на певний (обмежений) термін у торгових угодах з основними ЦП.
Прибуток інвестора щодо певного активу складається з двох частин: поточний прибуток і прибуток від зміни ціни, який називають також приростом капіталу. Природно, що приріст капіталу може бути як додатним, так і від’ємним (коли ціна активу не зростає, а падає).
Ефективність капіталовкладень характеризується відносною величиною, яка обчислюється як відношення загального прибутку до початкової вартості активу. Цю величину називають нормою прибутку активу (за даний проміжок часу). В якості синоніма норми прибутку можуть використовуватись також терміни: рентабельність, відсоткова ставка, ефективність тощо. Норма прибутку ЦП (особливо звичайних акцій) залежить від трьох чинників: ціни купівлі, дивідендів та ціни продажу. Перший чинник є детермінованим, оскільки ціна купівлі точно відома у момент укладання угоди. Економічний (фінансовий) ризик пов’язаний з невизначеністю, зумовленою неможливістю точного прогнозу вартості ЦП у майбутньому (ціни продажу) та величини поточного прибутку. Зауважимо, що боргові та пайові ЦП зазвичай передбачають отримання поточного прибутку або у вигляді відсотка, або у вигляді дивідендів. Однак якщо відсоток, що виплачується по облігаціях, фіксується контрактом, то у випадку звичайної акції дивіденд, що виплачується, залежить від величини прибутку, отриманого акціонерним товариством (корпорацією).
Уведемо позначення: Т — кількість періодів (роки, місяці, тижні, дні тощо); t ― номер поточного періоду часу (t 1,…, T); rt ― норма прибутку активу за t-й період часу; ct ― ціна активу на кінець t-го періоду; ct-1 ― ціна активу на початок t-го періоду (кінець (t – 1) -го періоду); dt ― поточний прибуток активу (дивіденди, відсотки тощо), отриманий впродовж t-го періоду часу. Тоді величина норми прибутку за t-й період часу визначається за формулою:
Обчислена у наведеному прикладі норма прибутку називається реалізованою, оскільки інвестор дійсно отримав дивіденди та реалізував (продав) усі акції на ринку, отримавши при цьому прибуток також і від зростання ціни. Але на практиці, говорячи про норму прибутку активу, не завжди мають на увазі купівлю активу та його подальшу реалізацію. Якщо активи, що належать інвестору, не реалізуються в кінці кожного поточного періоду, а лише оцінюються щодо їх ринкової вартості, то відповідні прибутки (збитки) та норми прибутку називаються «книжними» (бухгалтерськими, «паперовими»).
Нехай має місце ситуація, що визначається такими умовами:
Грошовий потік активу, що фігурує у формулі (6.3), зводиться до єдиної ціни ct на кінець вибраного періоду. Саме ця ситуація має місце у випадку короткотермінових державних облігацій (ДКО), які є безкупонними, тобто по них не виплачуються відсотки протягом усього терміну аж до їх погашення. Таким чином, будь-яка угода з ДКО пов’язана з двома цінами: вартістю купівлі та сумою, вирученою в момент продажу чи під час погашення, коли не враховувати витрати, пов’язані з комісійними витратами і, можливо, податками.
У наведених вище випадках робиться припущення щодо відсутності поточних надходжень від активу, або відсутності реінвестування отриманого поточного доходу. Це — найпростіша ситуація. На практиці інвестор може на отримані дивіденди купити акції тієї ж чи іншої компанії. Мають місце випадки, коли самі дивіденди виплачуються не у вигляді готівки, а додатковими акціями. Це привело до іншого підходу щодо визначення норми прибутку. Відповідна формула має вигляд