Фінанси підприємств
14.3. Аналіз структури джерел коштів і їх використання
До числа основних показників, які характеризують структуру джерел коштів, належить коефіцієнт фінансової незалежності - "автономії" (КАВТ) - як відношення загальної суми джерел власних коштів до підсумку балансу.
Загальна сума заборгованості не повинна перевищувати суму власних джерел фінансування, тобто критичне значення КАВТ = 0,5. Чим більше значення коефіцієнта, тим кращий фінансовий стан підприємства (менша залежність від зовнішніх джерел фінансування). Цей коефіцієнт є важливим і для інвесторів, і для кредиторів, тому що характеризує частку коштів, вкладених власником у загальну вартість майна підприємства.
Для визначення фінансової стійкості визначають коефіцієнт фінансової стабільності (відношення джерел власних до позикових коштів). Нормативне значення Кфс повинно бути більшим 1.
Причинами зменшення КфС може бути:
зменшення виручки;
зменшення прибутку;
необґрунтоване збільшення матеріальних запасів.
Інколи ще визначають Кфс як суму джерел власних коштів і довгострокових позичкових коштів у відношенні до валюти балансу.
Для аналізу можна використовувати також коефіцієнт фінансування, який визначається у відсотках відношенням власних джерел коштів до залучених.
До сучасної термінології введено термін робочий капітал - не що інше як власні оборотні засоби. Він є різницею між оборотними активами підприємства та короткостроковими зобов'язаннями (ІІ,А - IVpIJ). Тобто робочий капітал є тією частиною оборотних активів, яка фінансується за рахунок вільних коштів та довгострокових зобов'язань. Наявність робочого капіталу свідчить про те, що підприємство не тільки здатне сплатити власні поточні борги, а й має фінансові ресурси для розміщення діяльності та інвестування.
Платоспроможність підприємства визначається, передусім, величиною і маневреністю його робочого капіталу.
І нестача, і надлишок робочого капіталу може бути негативною ознакою. Саме тому важливу роль відіграє норматив власних оборотних засобів.
Маневреність робочого капіталу (Мрк) визначається:
Мрк = ГК / РК
де Мрк- маневреність робочого капіталу; ГК - грошові кошти; РК - робочий капітал;