Макроекономіка (2005)
2. Попит та пропозиція зарубіжжя.

У відкритій економіці на ринку благ, з одного боку, з'являється додаткове джерело сукупного попиту на продукцію, вироблену в даній країні — попит з боку зарубіжжя (експорт), а з іншого боку, сума витрат (С + І+ G), представляє собою витрати на всі товари і послуги, в тому числі вироблені в інших країнах (імпорт).
Попит зарубіжжя на ринку благ визначається обсягом експорту останнього і залежить від співвідношення цін на вітчизняні і зарубіжні товари і обмінного курсу національної валюти. Обидва ці фактори об'єднуються в показнику «реальні умови обміну», який показує, скільки зарубіжних благ країна може одержати в обмін на одиницю свого блага, і розраховується по формулі:

де Р, Pz — рівні цін відповідно всередині країни і за її межами;
е — обмінний курс національної валюти.
Якщо Ө зростає, говорять, що реальні умови обміну країни покращуються, оскільки за одиницю вітчизняного блага можна одержати більше іноземних. Однак для зарубіжжя це означає подорожчання товарів з даної країни, й експорт зменшиться за інших однакових умов.
Кейнсіанська функція попиту зарубіжжя на ринку благ має такий вигляд:

g — гранична схильність до експорту, характеризує реакцію
експорту на зміну Ө.
Для спрощення виходимо з того, що Ө = const, і тоді величина експорту — екзогенний параметр (рис. 6. 2.).

Зарубіжжя не тільки купує, але і продає блага на ринку даної країни. Для моделей досягнення рівноваги в національній економіці, з метою спрощення, передбачається, що обсяг пропозиції зарубіжжя на національному ринку абсолютно еластичний, тобто за даного рівня цін зарубіжжя задовольняє будь-який обсяг попиту країни на імпортні товари. І для спрощення приймається, що імпортуються тільки споживчі товари. Тоді обсяг попиту домашніх господарств на імпортні блага визначається тими самими факторами, що і обсяг попиту на вітчизняні блага. Звідси кейнсіанська функція імпорту має такий вигляд:

де Zy — гранична схильність до споживання імпортних благ, яка показує, на скільки одиниць збільшиться попит на імпорт при збільшенні доходу на одиницю;
Za — незалежний від доходу попит на імпорт.
Як правило, Zy < Су. Графік функції імпорту будується аналогічно графіку функції споживання Кейнса (рис. 6. 3.).

У відповідності з неокласичною концепцією, імпорт являється спадною функцією від ставки відсотку:

Таким чином, проведений аналіз процесу формування попиту на ринку благ показав, що існує дві концепції обґрунтування сукупного попиту:
Кейнсіанська

