Інформаційний маркетинг (2002)
15.4. Сектор навчальних послуг
Навчання як платна послуга з’явилася практично одночасно з масовим поширенням комп’ютерів у державних і комерційних організаціях (початок 90-х рр.). Загальна комп’ютерна безграмотність нашого населення сприяла розквіту фірм, що пропонували скорочені курси операторів ПЕОМ. Однак нині попит на цей вид послуг значно скоротився, зменшилася кількість оголошень, що пропонують навчити роботи з ПК тощо. Свою роль тут відіграли вищі навчальні заклади, що впровадили в навчальні програми спеціальні курси, і спеціалізовані фірми. Останні, як правило, пропонують навчання не тільки комп’ютерних, а й багатьох інших спеціальностей: менеджер, бухгалтер, секретар, економіст тощо. Послуги, пропоновані ними, здебільшого купуються приватними особами з метою працевлаштування в майбутньому. Деякі фірми практикують допомогу в працевлаштуванні випускників або пропонують послуги кадрових агентств.
Як правило, виникає необхідність у трьох типах послуг:
навчання комп’ютерної грамотності;
навчання роботи з конкретним програмним продуктом;
консультації з якихось конкретних проблем.
Програмне забезпечення постійно оновлюється, і далеко не всі здатні самостійно його опанувати. Особливо актуально це для організацій, що масово переходять на якусь нову систему. Компанії, що експлуатують інформаційну систему, змушені погодитися з необхідністю навчання системних адміністраторів, але економлять на навчанні основної маси співробітників.
Найбільш популярними є авторизовані курси з підготовки системних адміністраторів Novell і Microsoft. Проте спеціально розроблений компанією п’ятиденний курс для користувачів Microsoft Office 95 не користується попитом, скоріш за все, через високу вартість курсів — $ 200.
Якщо вам потрібне навчання за якою-небудь комп’ютерною спеціальністю з видачею сертифіката на трьох мовах, можна звертатися у фірму, що займається підготовкою фахівців. Деякі з них існують на базі вищих навчальних закладів (наприклад, «Перспектива-ХХ століття» і «Софт-Україна» у НТУУ «Київський політехнічний інститут»), де заняття проводять професійні викладачі. Вартість звичайного курсу для початківців із забезпеченням необхідною літературою — 120—140 грн., поглибленого —180 грн. У деяких фірмах надаються 10%-ні знижки школярам і студентам. Курси підготовки професійних користувачів (дизайнер комп’ютерної графіки, верстальник) коштують дорожче (200—250 грн.).
Організаціям, зацікавленим у навчанні своїх співробітників, краще звертатися до спеціалізованих фірм. Навчання може проводитися на території замовника. При цьому вартість послуги становить 10—15 грн. за годину на кожного користувача, а при підготовці адміністратора інформаційної системи — до 40 грн. за годину.