Операційний менеджмент (2000)
2.2 Управління процесом матеріалопотребленія
У такій системі всі її користувачі знаходяться в рівноправному положенні (а якщо і є привілеї, то тільки в стабільно працюючих підприємств!).
В умовах ринкової економіки завдяки конкуренції між товаровиробниками встановлюється деякий найбільш поширений рівень витрат матеріальних ресурсів, який і є суспільно необхідним. Практика показує, що якийсь час цей рівень залишається стабільним, але має тенденцію до зниження.
Перевищення суспільно необхідного рівня витрат для конкретного товаровиробника загрожує негативними економічними наслідками - аж до банкрутства. Тому кожне підприємство змушене працювати так, щоб його витрати не перевищували встановлений суспільно необхідний рівень. У цьому полягає економічна основа механізму раціонального використання матеріальних ресурсів, тобто ресурсозбереження.
Витрати матеріальних ресурсів значною мірою визначаються характером процесу матеріалопотребленія. На процес матеріало-споживання впливає безліч факторів. Наведемо основні з них:
тип виробництва (масове, велико-, дрібносерійне і одиничне);
обсяг виробництва;
ступінь регламентації виробничого процесу, перш за все в частині вимог до предметів праці - від його вихідного стану до готової продукції;
тривалість виробничого циклу, що визначає обсяги незавершеного виробництва;
номенклатура (асортимент) продукції, що випускається або виконуваних робіт, тобто ступінь багато-програми;
вид продукції або робіт з точки зору їх складності, енерго-, матеріало-та наукоємності;
рівень завершеності продукції, що виготовляється;
рівень надійності продукції, що виготовляється (визначає мате-ріалозатрати в процесі їх експлуатації);
характеристика технологічних процесів з точки зору їх прогресивності, екологічної чистоти, безвідходності.
Перераховані та інші чинники зумовлюють процес управління матеріальними ресурсами. Наприклад, в масовому і великосерійному виробництві обсяг споживання матеріальних ресурсів значний, але обмежений номенклатурою, а в одиничному і дрібносерійного виробництва (яке, як правило, є досвідченим) обсяг споживання цих ресурсів невеликий, але досить великий за номенклатурою. Крім того, в першому випадку процес споживання носить стабільний і строго регламентований характер, а в другому часто виникає випадково і має нестійкий характер.
Більш того, зазначені фактори в основному формують галузеві особливості матеріалопотребленія, найбільшою мірою проявляються в будівництві, агропромисловому комплексі, на транспорті, в науково-дослідної та дослідно-конструкторської діяльності, сфері обслуговування.
Різноманіття процесів матеріалопотребленія можна звести до парним характеристикам, тобто матеріалопотребленіе може бути стабільним і нестабільним, детермінованим і стохастичним, рівномірним і нерівномірним, ритмічним і неритмічним.
Деякі з наведених характеристик можуть перетинатися, а деякі несумісні; можливі проміжні значення.
Отже, процес матеріалопотребленія передбачає використання певних видів матеріальних ресурсів, перш за все сировини, основних і допоміжних матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих виробів, палива, причому безпосередньо у виробництві і при формуванні запасів.