Операційний менеджмент (2000)
4.3 Система управління якістю на підприємстві
У більш конкретному вигляді ця філософія забезпечення якості формується в циклі: планування - виконання - контроль - нормування. На його основі сформульовано ряд керівних принципів, які необхідно враховувати при проектуванні та побудові системи управління якістю на будь-якому підприємстві:
зробіть так, щоб прагнення до вдосконалення товару або послуг стало постійним. Ваша кінцева мета - бути конкурентоспроможним, залишитися в бізнесі і забезпечити робочі місця. Чи не відступайте від досягнення твердо встановлених виробничих цілей в області поетапного і постійного поліпшення продукції і послуг;
застосовуйте нову філософію якості (підприємництва), щоб домогтися стабільності роботи підприємства;
зрозумійте, що для досягнення якості немає необхідності в суцільному контролі;
постійно удосконалюйте систему виробництва та обслуговування з метою підвищення якості та продуктивності, а також зниження витрат;
створіть систему підготовки кадрів на робочих місцях;
створити систему ефективного керівництва, а не нагляду;
використовуйте ефективні методи спілкування між людьми, виключивши страх і недовіру;
припиняйте практику гасел, проповідей і "мобілізації мас";
усувайте перешкоди, які позбавляють працівника права пишатися своєю роботою;
ясно визначити обов'язки та відповідальність керівників усіх рівнів за постійне поліпшення якості продукції та послуг.
На основі цих принципів на Заході менеджери широко застосовують рекомендації в сфері стимулювання праці. В основному вони зводяться до наступного:
нагороджувати перспективні рішення, а не сьогохвилинні;
нагороджувати тих, хто бере на себе ризик, а не тих, хто його уникає;
нагороджувати творчу роботу, а не сліпе підпорядкування;
нагороджувати за результати роботи, а не за обсяг;
нагороджувати за спрощення, а не за даремні (якщо навіть не шкідливі) ускладнення;
нагороджувати за якість, а не за швидку роботу;
нагороджувати тих, хто працює один з одним, а не проти один одного.
На базі зазначеної філософії, а також принципів і рекомендацій у 80-х роках на Заході було чітко визначено, що основним завданням кожного підприємства є якість виробленої продукції і послуг, що надаються [24]. Виконання цієї генеральної завдання має здійснюватися системно, тобто на підприємстві повинна функціонувати система управління якістю продукції. Вона являє собою організаційну структуру, чітко розподіляє відповідальність, процедури, процеси і ресурси, необхідні для управління якістю.
У системі управління якістю продукції на підприємстві важливе місце займає служба управління якістю. Її основні завдання:
захист репутації фірми;
захист споживача від дефектної продукції;
Попередження шлюбу.
На основі цих завдань найважливішими функціями служби управління якістю є:
координація робіт по постійному підвищенню якості на всіх стадіях життєвого циклу продукції (стратегічний маркетинг, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи (НДДКР), організаційно-технологічна підготовка нового виробництва (ОТПП), виробництво, підготовка товару до функціонування, експлуатація, ремонт, утилізація товару);
координація діяльності всіх підрозділів і служб підприємства в розробці конкретних цілей, а також їх інформування про досягнуті результати;
координація програм, планів та інших регламентуючих документів та активну участь у підготовці кадрів (робітників усіх спеціальностей і кваліфікацій; фахівців і менеджерів усіх рівнів).
Відомо, що сутність всякого управління полягає у виробленні керуючих рішень і подальшої реалізації передбачених цими рішеннями керуючих впливів на певний об'єкт управління. У системі управління якістю продукції безпосередніми об'єктами управління, як правило, є процеси, від яких залежить якість продукції. Вони організовуються і протікають як на допроізводственной стадії (проектування), так і на виробничій (виробництво) і послепроізвод-ції (експлуатація) стадіях життєвого циклу продукції.
Особливе місце в системі управління якістю продукції займає технічний контроль. Він являє собою систему методів, засобів та заходів, в результаті яких ідентифікується якість готової продукції, напівфабрикатів і сировини вимогам стандартів і міжцехових нормативами, а також забезпечується вироблення високоякісної продукції у відповідності з цими нормативними документами та стандартами.
Завдання технічного контролю:
встановлення якості готової продукції;
попередження впливу випадкових і суб'єктивних факторів на якість продукції;
• забезпечення дотримання заданого технологічного режиму. Функції технічного контролю виконує служба технічного
контролю підприємства, яка може включати в себе відділ технічного контролю, центральної лабораторії, лабораторії цехів, групи контролю та ін Служба технічного контролю підпорядковується безпосередньо директору підприємства.
На підприємствах технічний контроль здійснюється за двома напрямками: контроль якості сировини, напівфабрикатів та готової продукції; контроль параметрів технологічного режиму.
Технічний контроль охоплює всі стадії виробництва і повинен бути профілактичним, оперативними, точним, обов'язковим. При його організації необхідно визначити вид контролю (попередній, проміжний, остаточний), форму (лабораторний, інструментальний, візуальний), методи (суцільний, вибірковий), частоту (періодичність), органи контролю, документацію з контролю та економічні санкції при недотриманні стандартів і норм .